O Prosečské chatě

Datum: 24.4.2017 (Aktualizace: 28.9.2018)

Prosečský hřeben
Rozhledna a chata Nad Prosečí

Prosečský hřeben se nachází mezi městy Liberec a Jablonec nad Nisou. Jedná se 1 km široký a asi 4 km dlouhý lesnatý pás. Na jedné straně se rozkládá obec Proseč nad Nisou a na druhé jablonecké čtvrtě Lukášov a Rýnovice. Tento nepříliš vysoký hřeben dosahuje maximální nadmořské výšky 593 m. Z převážné většiny je celý zalesněný, proto výhledů do krajiny nabízí omezeně, ale z míst, odkud je možné rozhlédnout se, uvidíte na Ještědský hřeben, Jizerské hory, Liberec i Jablonec. Vzhledem k tomu, že se hřeben nachází v těsném sousedství obou měst, na které s lesními komplexy přímo navazuje, je častým výletním cílem nejen jejich obyvatel.

I když není Prosečský hřeben rozlohou nijak velký, nabízí hustou síť cest a pěšin. Ty místy překonávají nějaké převýšení, aby vzápětí zase klesaly prudce do údolí. Asi nejhlavnější a nejpohodovější cesta vede po hřebeni z jabloneckých Rýnovic přes rozhlednu a chatu Nad Prosečí, až k liberecké čtvrti Kunratice. Tuto cestu lze doporučit i nenáročným cyklistům. Ovšem je tu spousta hezkých a zajímavých míst i zákoutí, které můžete najít, odbočíte-li na některou z cest (i neznačených). Vždy naleznete něco nového. Hezké je údolíčko mezi hřebenem a Prosečí nad Nisou, rybníky V Pekle, prameny u lesní hájovny, krmelce i místo u starého Ptačího napajedla. A své místo má hřeben i v historických souvislostech, ať už jde o příjemné nebo temné doby.

Rozhledna a Chata Nad Prosečí:

Přibližně v polovině Prosečského hřebene, kousek od nejvyššího bodu se nachází chata a kamenná rozhledna Nad Prosečí. Zatímco chata byla v roce 2016 postavena po vyhoření té původní zcela nová, rozhledna tu věrně stojí jako strážní hláska nad hřebenem už od roku 1932.

Rozhledna je vysoká 28 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů. Stojí v nadmořské výšce 586 m. Na vrchol vede 105 dřevěných schodů. V přízemí je technické zázemí pro vysílače, jejiž antény přeci jen trochu kazí jinak krásnou historickou rozhlednu, ale dnešní digitální doba si zkrátka žádá své. Nad vchodem je také nezbytná kamerka.
Z rozhledny je nádherný výhled, který je sice trochu omezen vzrostlými stromy, ale i tak to stojí za to. Spatříte odtud celý Jablonec, část Liberce, Jizerské hory s dalšími rozhlednami, Císařský kámen, Černou Studnici, část Krkonoš a Českého Ráje, celý Ještědský hřeben a další místa. Přístupná je v provozních hodinách sousední Chaty Proseč.

Nová Chata Proseč (dříve Nad Prosečí) byla otevřena 22.08.2018, tedy po více než 15 letech od vyhoření té původní. Kromě stylové restaurace s malým pódiem, která nabízí mimo jiné i v minulosti tolik oblíbený místní tatarský biftek se v ní ukrývají také tři apartmány. Turisté ocení také venkovní terasu, kam se vejde až 40 lidí.

Rozhledna Nad Prosečí s novou chatou Proseč. Datum: 21.4.2017.
Kamenná rozhledna Nad Prosečí s novou
Chatou Proseč na Prosečském hřebeni

Minulost:

Na Prosečský hřeben si již v minulosti dělaly nárok okolní obce - Vratislavice s Prosečí na jedné straně a Kunratice s Lukášovem na straně druhé. Důležité ale především bylo (a je i dnes), že hřeben leží tak nějak mezi velkými městy, a tak je odsud k lidem velmi blízko. Proto zde už v 70 letech 19. století vznikala různá (prvo)turistická zařízení.

Dnešní kamenná rozhledna je již celkem třetí rozhlednou na tomto místě.

První šestimetrovou trámovou konstrukci tu vystavěl Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory již roku 1892. Slavnostně ji otevřel 25.9.1892. Vyhlídka však dlouho nestála, protože ji již v únoru 1894 zbořila silná vichřice. Sama o sobě by však vyhlídka nespadla, kdyby její kotevní šrouby někdo úmyslně nepovolil. Tehdy však spolek nechal věž opravit tak rychle, že si jejího zničení někteří ani nevšimli. Navíc tu ještě vznikl, později legendární, lesní výčep. Jenže opravené vyhlídce osud stejně dlouhý život nedopřál. 29.7.1901 ji rozštípal úder blesku. Nejdříve to vypadalo, že věž bude znovu rychle opravena, ovšem pak se Jablonecká sekce Horského spolku nepohodla s Libereckou a založila vlastní spolek, který se nadále orientoval jen na rozhlednu s chatou na Černé Studnici (později starší sestřičku současné rozhledny Nad Prosečí). Prosečský hřeben tak byl několik let stranou zájmu.

Druhou rozhlednu tu nechal postavit Německý horský spolek pro Jablonecko roku 1908. Byla dvakrát vyšší, ovšem opět ze dřeva. Hradní hláska se špičatou střechou byla otevřena poslední květnový den roku 1908. Postavena byla podle projektu jabloneckého (rozhlednového) architekta Roberta Hemmricha. Právě on již v té době zrealizoval rozhledny nejen na Černé Studnici, ale také na Bramberku a Tanvaldském Špičáku. Jeho čtvrtá, pro něj netypicky dřevěná rozhledna zde vydržela 13 let, do 21.8.1921 kdy ji opět zničila silná vichřice. Tehdy již Jabloneckému spolku došla trpělivost a na Prosečský hřeben opět na nějaký čas zanevřel.

Opětovná myšlenka na rozhlednu se v Německém horském spolku pro Jablonecko zrodila asi v roce 1923. Někteří členové s tímto nápadem nesouhlasili, protože se chtěli soustředit převážně na Černou Studnici, kterou považovali za hlavní prezentační dílo a místo svého spolku. Ovšem jablonecký spolek tehdy velmi rád soupeřil s libereckým, a tak touha po prestiži byla vysoká. Proto se jeden člen výboru Alfred Wünsch z nedalekých Vratislavic, který měl k hřebenu velmi blízký vztah, rozhodl organizovat různé přednášky, slavnosti a veřejné sbírky ze kterých postupně sbíral různé příspěvky a peníze. Ty skládal do fondu na stavbu nové, již třetí věže. V té době také postupně vznikla nová hřebenová cesta, díky které přicházeli na hřeben davy turistů, především k lesnímu výčepu, který zde i nadále fungoval.
Doba však rozhlednám už moc nepřála a po kraji byly oblíbené spíše oné lesní výčepy a především pak šenky s hudbou. Proto se 31.5.1928 ve spolku hlasovalo o tom, jestli spíše než rozhlednu nepostavit na hřebeni pořádnou lesní turistickou chatu. Hlasování dopadlo takto: 35 hlasů pro chatu a 65 pro rozhlednu. Avšak nakonec byli spokojení i ti, kteří hlasovali pro chatu, protože ta tu paradoxně vznikla ještě dříve než rozhledna, v roce 1928. Postavil ji tu Konrad Hübner, kerý zde již 30 let provozoval onen populární výčep. Výstavba věže byla sice ještě pozdržena hospodářskou krizí, ale již v lednu roku 1932 byly na místo dopraveny kameny z blízkého lomu a 8.5. téhož roku byl položen základní kámen. Stavbu opět navrhl Robert Hemmrich, ale již právě z masivní žuly. Osmihranná věž je postavena na masivním podstavci a nahoře má kulatou vyhlídku, částečně zastřešenou pro nepříznivé počasí. Zvlášností Prosečské rozhledny je trubkové zábradlí, typický funkcionalistický prvek, pro Roberta Hemmricha poněkud netypický.

Historická pohlednice staré Chaty Nad Prosečí.
Historická pohlednice staré Chaty Nad Prosečí

Po celou dobu výstavby vládlo nádherné počasí, a tak byla rozhledna postavena v rekordním čase - za pouhé čtyři měsíce. Slavnostní otevření se konalo na den přesně jedenáct let po zničení druhé věže - tedy 21.8.1932. Slavnost trvala celé tři dny a zůčasnilo se ji přes 10 tisíc návštěvníků. Stavba přišla spolek na 169 893 koruny. Z rozhlednového fondu Alfreda Wünscheho byla zaplacena polovina a zbytek byl kryt z dlouhodobé půjčky, kterou však díky velké návštěvnosti rozhledny spolek poměrně rychle splatil.

Krátce po otevření došlo ke spojení chaty s rozhlednou. Díky skvělému umístění v blízkosti velkých měst sem lidé chodili i po válce. Konaly se zde různé akce. Jablonečtí si určitě pamatují na místní bujaré večírky pro zaměstnance zdejších firem. Zdejšímu podniku tak rychle rostla velká popularita.

I v 90 letech 20. století to vypadalo, že do tohoto místa přicházejí zlaté časy. Ovšem tehdejšímu provozovateli se podařilo podnik udržet v provozu jen necelých jedenáct let. Později byla chata s rozhlednou odkoupena novým majitelem, který chtěl objekt rozsáhlou rekonstrukcí opět přeměnit v krásný podnik včetně nového areálu pro děti. Jenomže přišla noc z 2. na 3.července 2003 ...

Zvuk hasičských sirén se do klidu noci rozezněl necelé tři hodiny po středeční půlnoci. Požár na Prosečském hřebeni ohlásili Jabloneckému sboru profesionálních hasičů hned tři lidé. Po příjezdu na místo požáru, které je od hasičské základny vzdáleno jen pouhých pár kilometrů, už plameny šlehaly z dřevěné střechy výletní chaty. Podle tehdejšího majora Bohumila Havela, pracovníka pro zjišťování příčin požáru, byla při příjezdu jednotek zachvácená už celá střecha v ploše asi 11x14 metrů. Na místě zasahoval kompletní útvar profesionálních hasičů z Jablonce vybavených automobilovým žebříkem. Na pomoc přispěchaly také Sbory dobrovolných hasičů z Proseče a Jabloneckých Pasek. Likvidace rozsáhlého požáru trvala celé tři hodiny. Ještě během čtvrtečního dopoledne hlídali požářiště dobrovolní hasiči z Proseče.

Vyšetřování jasně prokázalo úmyslné založení, jelikož v objektu se nacházela nejméně tři ohniska. Jedno z míst bylo i v přízemí, ale podpálený telefonní seznam naštěstí nevzplanul. Všechna další ohniska se nacházela v prvním patře. Tam požár vše naprosto zlikvidoval, včetně dřevěného schodiště vedoucího z přízemí. Pachatel nebo pachatelé se do neobydleného objektu dostali po rozbití okna. Nejednalo se o první násilné vniknutí do Prosečské chaty. Naštěstí se v době požáru v objektu nikdo nenacházel, protože chata byla právě připravena k rekonstrukci, a tak byla vyklizená. Řemeslníci měli nastoupit již v dalším týdnu, a proto se uvnitř nacházelo pouze pár drobných kusů nábytku a koberce.

Stará, v minulosti tolik oblíbená horská chata byla bohužel poškozena natolik, že bylo nakonec rozhodnuto o jejím úplném zbourání. Sutiny chaty byly v létě 2008 odvezeny a místo kde stávala pomalu zarostlo trávou. Velký štěstím bylo, že se požár nerozšířil i do vedlejší rozhledny.

Místo, kde dříve stála stará Chata Nad Prosečí. Datum: 17.4.2010.
Pohled na místo v dubnu 2010, kde dříve stála původní Chata Nad Prosečí

Osmihranná kamenná Hemmrichova kráska tak zůstala v lese uprostřed Prosečského hřebene stát na několik let sama, jako vzpomínka na zašlou turistickou slávu minulého století.

V letech 2009-10 prošla rozhledna částečnou rekonstrukcí, dostala nová okna, schodiště (ke vchodu i vnitřní) a od té doby byla opět zpřístupněna pro veřejnost. Otevřena byla zpravidla v letních měsících o víkendech odpoledne nebo po domluvě s provozovatelem kdykoliv.

Prostranství před rozhlednou Nad Prosečí v roce 2010. Datum: 17.4.2010.   Rozhledna Nad Prosečí v roce 2013. Datum: 19.4.2013.
U rozhledny Nad Prosečí v letech 2010 a 2013.

Současnost:

V roce 2016 byla u rozhledny na místě původní chaty postavena zbrusu nová Chata nad Prosečí, zvaná nyní zkráceně Chata Proseč. Vybudoval ji tu majitel pozemku i rozhledny, výrobní družstvo Brilant z Jablonce nad Nisou. To už právě dříve nechalo opravit rozhlednu.

Chata je ale úplně jiná než původní vyhořelá. Jde o horskou dvoupatrovou budovu se suterénem, garáží a dvěma terasami s obdélníkovým půdorysem, která se přizpůsobuje tvaru terénu nad prudkým svahem směrem k Proseči. Fasáda chaty je celokamenná, aby ladila se vzhledem rozhledny a tvořila tak jeden celek. Patrová nástavba je tmavě zeleně dřevěná. Stejně tak okolí chaty je teréně upraveno a zpevněno velkými kameny. Povrch tvoří dlaždicové kostky. Terasy, zábradlí i schodiště (včetně toho k rozhledně) jsou ocelové.

Získání stavebního povolení k výstavbě nové chaty předcházelo složité jednání z důvodu ochranného pásma Vratislavické kyselky, na jejímž okraji se chata nachází. Povolení tak dostal majitel až poté, co slíbil, že kanalizaci vybuduje na opačnou stranu, směrem k Lukášovu. A ani samotná stavba nebyla jednoduchá, mimo jiné proto, že skála, na které je nová chata postavena se nemohla kvůli nebezpečí ohrožení statiky rozhledny odstřelit, ale 40 nákladních aut kamene se muselo odvrtat ručně!

I když byla nová Chata Proseč kompletně dostavěna již na podzim roku 2016, její vybavení a následné otevření pro veřejnost bylo ještě dočasně odloženo z důvodu výstavby II.etapy nové silnice I/14 mezi libereckými Kunraticemi a jabloneckými Rýnovicemi, která probíhala od jara 2016 do 1.června 2018, kdy byla nová silnice slavnostně otevřena. Stavba však velmi stížila přístup k chatě a rozhledně Nad Prosečí, protože místní obslužná komunikace, která vede až k ní byla stavbou přerušena. Dostat se tak k chatě dopravním prostředkem (včetně nákladních vozidel) nebo pohodlně pěšky bylo velmi problematické a vyžadovalo to poměrně složitou objížďku úzkými uličkami a serpentinami pod hřebenem.

Nakonec se však turisté i pamětníci starých časů konečně dočkali a nová Chata Proseč byla otevřena dne 20.srpna 2018, tedy 15 let od vyhoření té původní a na den přesně 86 let od slavnostního otevření současné rozhledny. Provozovatelem chaty a rozhledny se po výběrovém řízení stala firma MASTER'S PLUS, v.o.s. z Jablonce nad Nisou.

Uvnitř chaty se nachází stylová restaurace s malým pódiem, která nabízí mimo jiné i v minulosti tolik oblíbený místní tatarský biftek. Dále se v ní ukrývají také tři apartmány. Turisté ocení také venkovní terasu, kam se vejde až 40 lidí.

Rozhledna Nad Prosečí s novou chatou Proseč. Datum: 21.4.2017.    U rozhledny a nové chaty Nad Prosečí v dubnu 2017. Datum: 21.4.2017.
Nová Chata u rozhledny Nad Prosečí - pohled 01. Datum: 21.4.2017.    Nová Chata u rozhledny Nad Prosečí - pohled 02. Datum: 21.4.2017.
Nová Chata u rozhledny Nad Prosečí - pohled 03. Datum: 21.4.2017.    Nové ocelové schodiště ke vchodu do rozhledny. Datum: 21.4.2017.
Nová chata Proseč u rozhledny Nad Prosečí - duben 2017

Nezbývá než popřát nové Chatě Proseč a historické rozhledně, aby si sem lidé opět našli cestu a toto místo se tak zase stalo oblíbeným mezi obyvateli obou měst a turisty z dalekého okolí.

Kudy k chatě a rozhledně Nad Prosečí:

AUTEM:
Směrem od libereckých Kunratic pojedete po nové silnici I/14 až na kruhový objezd za mostem v jabloneckých Rýnovicích. Z něj vyjedete třetím výjezdem do ulice Československé armády (na původní starou silnici), projedete levotočivou zatáčkou a za autobazarem odbočíte vlevo na most, kolem kynologického cvičiště a na křižovatce cest pojedete stále rovně do prudkého kopce lesem až přímo k chatě s rozhlednou.
Od Jablonce pojedete kolem průmyslové zóny Rýnovice po hlavní silnici na Liberec (ul. Československé armády) opět až ke kruhovému objezdu za rozvodnou ČEZu v lokalitě Na Hřebenu, kde vyjedete prvním výjezdem. Dále je trasa stejná.
Zaparkovat je možné přímo na plácku ve svahu pod chatou nebo za rozhlednou.

Mapka přístupové cesty k rozhledně a Chatě Nad Prosečí.
Mapka přístupové cesty k rozhledně a Chatě Nad Prosečí

PĚŠKY:
Nejlépe ale uděláte, pokud k rozhledně s chatou přijdete pěšky lesem. Nabízí se několik tras:

Od vlakového nádraží ve Vratislavicích nad Nisou vede na Prosečský hřeben žlutá TZ (3,7 km). Vede i nedaleko tramvaj. zast. Vratislavice-kostel (linky 5 a 11) v ulici Dlouhomostecká. Nejprve prochází místním sídlištěm do tichého údolím kolem Vratislavických pivovarských rybníků a následně prudce stoupá nahoru na Prosečský hřeben, kde se na rozcestí nazvaném Nad Kunraticemi napojí na modrou.

Rozcestí Nad Kunraticemi na Prosečském hřebeni. Datum: 23.3.2012.
Rozcestí Nad Kunraticemi na Prosečském hřebeni

Ta sem vede od Kunratic (1 km), kde se na ní můžete napojit nedaleko zast. autobusu č. 22 Kinologocké cvičiště u silnice I/14 z Liberce-Kunratic do Jablonce-Rýnovic. Prochází nejprve ul. Hrabětická podél zahr. osady, poté odbočuje do ul. Janovská a po asi 100 m nad malým rybníčkem odbočuje do strmého svahu až na rozcestí Nad Kunraticemi. Odtud pokračuje další cca 1,7 km lesem po vrcholové cestě až k rozhledně a chatě Nad Prosečí.

Další možností (a podle mě nejkrásnější), jak přijít k rozhledně a chatě Nad Prosečí pěšky, je cesta po červené TZ, která veda z Proseče nad Nisou od zastávky tramvaje č. 11 Proseč n.N., pošta (3,1 km). Nejprve projdete do kopce ulici U sokolovny, dále přejdete hlavní silnici vedoucí do Horní Proseče, kolem otočky autobusu jablonecké MHD č. 114, půjdete ulicí U zahradnictví a v místech, kde končí asfaltka a začíná polní cesta (u hřbitova) se dáte doprava přes louku na další polní cestu a budete po ní pokračovat dále k lesu a poté až na vrcholovou cestu k východnímu rozcestí na Prosečském hřebeni. Zde se napojíte na modrou značku, která vás opět po vrcholové cestě dovede k rozhledně (ještě asi 1 km).

Pohled na Jestědský hřeben od červeně značené cesty z Proseče n.N. Datum: 26.3.2012.
Pohled na Ještědský hřeben od červené značené cesty z Proseče n.N.

 

Další pěkná místa na Prosečském hřebeni:

Na Prosečském hřebeni ale je, jak už bylo řečeno v úvodu, mnoho dalších hezkých míst a zákoutí, které lze navštívit.

Například můžete jít od rozhledny k východnímu rozcestí a odtud seběhnout po červené do údolíčka pod ním.

Východní rozcestí na Prosečském hřebeni. Datum: 14.4.2012.    Odbočka na neznačenou cestu v údolíčku pod východním rozcestím. Datum: 14.4.2012.
Východní rozcestí a odbočka na cestu k „Divokému“ prameni

Tady odbočte na neznačenou cestu vpravo a po pár metrech můžete vlevo vidět pěkný příklad člověkem neupraveného pramene. Nejde o žádné nevýrazné rašeliniště, ale o typický vývěr z lůna Země, doslova „Divokou rýhu“, jak se také pramenu neoficiálně říká.

Pramen „Divoká rýha“. Datum: 14.4.2012.
Pramen „Divoká rýha“

Chtěli by jste se odtud vrátit zpět na hlavní cestu? To by byla chyba! Jen hezky pokračujte po cestě dolů podél potůčku z pramene „Divoká rýha“, na dalším malém rozcestí běžte stále z kopce až dojdete k dalšímu, tentokrát člověkem hezky upravenému, prameni. Vyvěrá ze země v zastřešené studánce a pro lepší přístup je z ní vyvedena žlutá PVC trubka, ze které pramen vytéká. Potůček z Divoké rýhy se zde spojuje s vodou ze studánky a pokračuje dále ze svahu až do Proseče nad Nisou, kde napájí mimo jiné i známé rybníky V Pekle. Poté se vlévá do Lužické Nisy. O pramen se stará myslivecké sdružení Zelené Údolí z Rádla.

Upravený pramen nedaleko mysliveckého srubu - foto 1. Datum: 23.3.2012.    Upravený pramen nedaleko mysliveckého srubu - foto 2. Datum: 23.3.2012.
Upravený pramen u mysliveckého srubu

Budete-li pokračovat přes studánku úzkou pěšinkou vzhůru, příjdete k mysliveckému srubu, který je majetkem právě tohoto mysliveckého sdružení. Od srubu je pěkný výhled na Horní Proseč, Proseč nad Nisou a zvláště na Ještědský hřeben s ladnou stavbou na jeho nejvyšším vrcholu.

Myslivecký srub na Prosečském hřebeni - foto 1. Datum: 23.3.2012.    Myslivecký srub na Prosečském hřebeni - foto 2. Datum: 23.3.2012.
Srub na Prosečském hřebeni -
Myslivecké sdružení Zelené údolí, Rádlo

Celé toto místo, včetně pramenů a srubu, bývalo v 30. letech 19. století součástí tzv. Ptačího parku. Dnes je les, který pokrývá většinu rozlohy Prosečského hřebenu bohužel místy dost vykácen, včetně pruhů vykácených pro vedení vysokého napětí a na severním svahu také kvůli nové rychl. silnici z Liberce do Jablonce n. N. Nicméně v dřívějších dobách tu příroda vytvořila dokonalou divočinu. Spolek pro ochranu ptactva z Jablonce n.N. tu mezi válkami divočinu přeměnil na udržovaný ptačí park. Důkazy o tom můžete při pozorném hledání nalézt v místě dodnes.
Pokud budete pokračovat od pramene po pěšině dále z kopce, nejprve projdete kolem velkého krmelce ...

Velký krmelec pro zvěř na Prosečském hřebeni. Datum: 19.4.2013.
Velký krmelec pro zvěř

... Po chvilce spatříte o něco dále při východu z lesa vpravo malý krmelec. Zde se zastavte a prozkoumejte toto místo. Určitě naleznete v křoví velký kámen ve tvaru tříbokého jehlanu, na jehož východní straně je velký nápis: VOGELSCHUTZPARK DES VEREINES FÜR VOGELKUNDE SCHUTZ U. - LIEBHABEREI GABLONZ A.N. 1934 (v překladu: PARK PRO OCHRANU PTÁKŮ SPOLKU PRO OCHRANU PTACTVA, JABLONEC N.N. 1934).

Malý krmelec u Ptačího kamene. Datum: 19.4.2013.    Ptačí kámen. Datum: 19.4.2013.
Malý krmelec a Ptačí kámen

Další důkaz a památku na prosečský ptačí park naleznete o něco dále. Běžte od Ptačího kamene dále po cestě a napojte se doleva na červenou cestu z Proseče. O něco výše se červená značka stáčí opět vlevo do lesa, ale vy pokračujte stále rovně vzhůru, přejděte rovně do kopce další rozcestí, na kterém odbočuje vpravo cesta k býv. Lesnímu divadlu a sledujte na cestě odvodňovací podélná korýtka, která zabraňují sesouvání cesty za deště. U druhého korýtka od rozcestí zamiřte vpravo do modřínové a smrkové houštiny a v ní zkuste najít Ptačí napajedlo - žulový kvádr, v níž je vyhloubena miska na dešťovou vodu. Není to daleko od cesty, ale v houštině je přítmí, takže budete možná chvíli hledat. Napajedlo je umístěno mezi třemi modříny. Při pozorném ohledání Ptačího napajedla naleznete i destičku s rokem jeho opravy a obnovy 1992.

Ptačí napajedlo. Datum: 23.10.2013.    Ptačí napajedlo - detail. Datum: 23.10.2013.    Destička na Ptačím napajedlu. Datum: 23.10.2013.
Ptačí napajedlo je umístěno mezi třemi modříny uprostřed hustého porostu.
Destička na něm připomíná rok jeho obnovy - 1992.

Místo u napajedla je zajímavé - bizardní a přeci krásné, možná i trochu tajemné - ticho, les, skalka a přítmí. Pokud budete trpělivý a potichu, určitě tu spatříte ptáčky, jak poskakují po okraji misky a pijí vodu. Je to moc pěkná podívaná. Tahle fotka se sice moc nepovedla, ale vy budete mít určitě větší štěstí :-D

Ptáček u napajedla. Datum: 23.10.2013.
Ptáček u napajedla

Pro mě je toto místo ještě něčím zajímavé. Právě zde jsem totiž "ulovil" svoji vůbec první kešku s názvem Cimcarara cim cim cim, která je v blízkosti Ptačího napajedla umístěna.

Pokud vystoupáte od Ptačího napajedla po cestě vzhůru, dostanete se zpět na vrcholovou cestu, po které se můžete vydat třeba zpět k rozhledně a chatě Nad Prosečí nebo pokračovat na opačnou stranu hřebene, která má co nabídnout hlavně milovníkům historie. Především pak všem těm, kterým není lhostejné, co se pod Prosečským hřebenem v Rýnovicích dělo v hrůzném období II. světové války a po ní.
Ale o tom zase někdy příště ...

Kolem rozhledny vede také naučná stezka po Prosečském hřebeni, která Vás seznámí s minulostí (obzvláště krutou na Rýnovické straně v době II. světové války) i současností tohoto hřebenu, řekne Vám, které živočichy a rostliny tu najdete a mnoho dalších cenných informací.

Prosečský hřeben je prostě taková oáza klidu a přírody mezi velkými městy. Je tu opravdu co objevovat a o co se zajímat. Tak přijďte pobejt :-D :-D

Odkazy:

Fotogalerie k článku
Rozhledna a nová Chata Proseč (Nad Prosečí) na mapě
Podrobná mapa s jednotlivě vyznačenými místy

Wikipedie - Historie rozhledny

Visit Jablonec - Rozhledna nad Prosečí

Chata Proseč
Pod Prosečí 5313/8


468 04 Jablonec nad NisouNisou; Kniha Příběhy jizerskohorských rozhleden - autoři: M.Řeháček, J.Pikous, P.Kurtin - nakl. Epicentrum Liberec 2011; Kniha Vratislavice nad Nisou - kniha první - autoři: M.Řeháček; P.Polda - nakl. Petr Polda Liberec 2012; Jablonecký Deník - článek: S novou silnicí by měla zahájit provoz i obnovená Chata nad Prosečí ze dne 28.5.2018 - autor: Jana Švecová; portál iDnes.cz - článek: Slavný tatarák i zábava. Chata na Proseči po letech otevřela ze dne 1.9.2018 - autor: Martin Trdla; Foto: Martin Kadaník (© Smidlib 2010-2018); Historické reprofoto: Kniha Příběhy jizerskohorských rozhleden - J.Pikous 2011.

SMIDLIB.CZ-TOULKY-KRAJEM. SMIDLIB.CZ-ÚVOD [online]. Copyright © 2009 [cit. 04.07.2021]. Dostupné z: https://www.smidlib.cz/toulky-krajem/prosecsky-hreben.php

 © 2009-2021 SMIDLIB.CZ / • Tvorba a správce webu: Martin Kadaník - Liberec - Czech Republic • VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA!
 
Děkujeme autorovi článku (SMIDLIB.CZ)

REZERVACE RESTAURACE

+ 420 604 520 550

PROVOZNÍ DOBA

Aktuální provozní dobu naleznete na mapách Google zde.

REZERVACE UBYTOVÁNÍ

+ 420 604 520 550

MENU

Nápoje

napoje

Menu k nahlédnutí v záložce "Restaurace"

Nápojový lístek

Jídla

jidla

Menu k nahlédnutí v záložce "Restaurace"

Jídelní lístek

KONTAKT

ADRESA PROVOZOVNY
Pod Prosečí 5313/8
466 04 Jablonec nad Nisou

Tel.: + 420 604 520 550
E-mail: info@chataprosec.cz

OBCHODNÍ KONTAKT
Jaroslav Chropůvka
Mšenská 40
46601 Jablonec nad Nisou

Tel.: 723 808 660
E-mail: info@chataprosec.cz

Chata Proseč

Vítejte na stránkách Chaty Proseč